Benzetilmiş Tavlama (Simulated Annealing) Algoritması

Simulated Annealing (Benzetilmiş Tavlama) Nasıl Çalışır?

  • Algoritmanın çalışması aslında isminin de geldiği demir tavlama işlemine benzer. Yani nasıl demir tavlama işlemi sırasında bir demir parçayı ısıtıp sonra soğumaya bırakıyorsak, herhangi bir sayısal ölçüme de benzeri yaklaşım uygulanabilir.
  • Bu yöntem bölgesel en iyi çözümlere (local optimum) takılmamak için iyidir. Soğutma işlemi bu algoritmada daha iyi sonuçların bulunmasını sağlayacak yeni komşu çözümlerin üretilmesini sağlayan üstel (exponential) bir ifadedir.

PARALEL MAKİNE ÇİZELGELEME SA Algoritma ile Çözümü

Optimization Of Job Scheduling On Parallel Machines By Simulated Annealing Algorithms

İşletmelerin üretim planlama faaliyetleri kapsamında belirli bir dönem aralığında yapılacak işlerin sıralarının ve sürelerinin belirlenmesi ki çoğunlukla aynı işi yapan birden fazla makina olması sebebiyle sıkça rastlanan bir durumdur sonuçta hangi işler için hangi makina daha uygun olduğunun belirlenmesi ve makinalarda işlerin sıralanmasını tahsis edilerek optimum üretim hedeflerini yakalama çalışmaları olarak tanımlanabilir.


Araç Rotalama Problemi(VRP) SA Algoritma ile Çözümü

Araç Rotalama Problemi (ARP), bir veya birkaç depodan müşterilere hizmet götürecek araçlar için en uygun rotaları belirlemeyi amaçlayan bir kombinatoryal eniyileme (optimizasyon) problemidir. ARP ile ilgili ilk makale George Dantzig ve Ramser John tarafından 1959 yılında yayınlanmıştır ve benzin teslimatında ortaya çıkan ARP’ler için algoritmik ilk yöntemi içermektedir. Genellikle, ARP merkezi bir depodan müşterilere siparişlerinin taşınmasını planlama amaçlı çözülür. ARP’nin amaç fonksiyonu toplam yol maliyetini en aza indirmektir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir